29 października 2024 oficjalnie rozpoczęła się realizacja prac budowlanych w ramach inwestycji jaką jest budowa Sądu Rejonowego dla Łodzi Bałuty i Polesia oraz Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia. Inwestorem jest Sąd Apelacyjny w Łodzi. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm: Balzola Polska, Lantania SA oraz EBS BUD.  Pierwszego wkopania łopaty w imieniu inwestora dokonali Wice Prezydent Miasta  Łodzi Tomasz Piotrowski, Prezes i zarazem Sędzia  Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia Pan Bartosz Kasielski oraz Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Łodzi Adam Uznański. Generalnego Wykonawcę reprezentowali: Prezes i Członek Zarządu Balzola Polska, Andrzej Rogiński oraz Prezes EBS BUD Filip Tuszyński. Będzie to największy i najnowocześniejszy budynek Sądu w Polsce.

Spotkanie otworzył Wice Prezydent Miasta Łodzi – Tomasz Piotrowski.

Prawdziwa naprawa sytemu sądownictwa to jest stawianie na komfort pracowników i klientów sądów, również poprzez stworzenie im jak najlepszych warunków do pracy czy załatwiania swoich spraw. To jest inwestowanie w infrastrukturę. To są rzeczy najbardziej potrzebne nam, obywatelom. Życzę, żeby ta inwestycja zakończyła się w terminie i dała wspomniany komfort wszystkim, którzy będą zaangażowani w prace Sądu Rejonowego przy Placu Hallera

Tomasz Piotrowski, Wiceprezydent Łodzi, Miasto Łódź
Wbito pierwszą łopatę pod budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego dla Łodzi Bałuty i Polesia oraz Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia_Balzola Polska i EBS BUD

Wykonawca zadeklarował dotrzymanie terminu, a nawet wcześniejsze zakończenie prac

– Będzie to największy budynek sądu w Polsce. Aby dać Państwu wyobrażenie skali prac jakie są przed nami podam kilka cyfr. Ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni netto, to jest 4 boiska piłkarskie. Gdybyśmy tak liczyli samego betonu będzie 1400 metrów sześciennych. To jest tak jakby na raz na tym placu budowy miało stanąć 2 tysiące gruszek. Na tą budowę przyjedzie 1300 ton zbrojenia. W związku z tym faktycznie jest to kawał budowy, ale też planujemy to zrobić troszkę wcześniej niż to mamy w umowie. Firma Balzola ukończyła ostatnio 5 projektów infrastrukturalnych. Nawet zdarzyło jej się to zrobić przed czasem. Jeżeli chodzi o Sąd Ksiąg Wieczystych, kończymy go. Też nam się to udaje kończyć przed czasem. Zobaczymy, czy to będzie rok czasu, czy to będzie 10 miesięcy. Firma Balzola ma już bardzo dobre doświadczenie we współpracy z Zamawiającym. Zapewniam Państwa, że dołożymy starań, żeby to wszystko zakończyć tak, żeby byli Państwo zadowoleni.

Andrzej Rogiński, Członek Zarządu , Balzola Polska

Tę inwestycję Bazola wykonuje w partnerskim konsorcjum z firma  EBS BUD.

Podzielę się z Państwem taką moją refleksją z tej inwestycji. 12 lat temu rozpoczynaliśmy budowę Centrum Sądownictwa Gospodarczego w Warszawie przy Czerniakowskiej i nie mogliśmy się wtedy z żoną nadziwić, że Państwo Polskie jest takie mocne, takie już dojrzałe, że wydaje 27 milionów złotych na realizację tego sądu. Ta inwestycja to jest blisko 270 milionów i nie jest to dowód tylko na inflację w budownictwie, ale jednak na to coś, co się w naszym kraju w ciągu tych 12 lat dobrego zdarzyło. Jestem przekonany, że w takim towarzystwie, jakim jest Balzola, wszystko uda się zrobić na czas, a nawet przed czasem i wszyscy będziemy się tu mogli spotkać  przecinając wstęgę.

Filip Tuszyński, Prezes, EBS BUD

Starania o nowy budynek sądu trwały 14 lat. Będą w nim pracowały docelowo 584 osoby

Do roku 2000 w Łodzi funkcjonował jeden Sąd Rejonowy. Był to największy sąd w Polsce. W roku 2000 został podzielony na dwa na Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia, obsługujący dzielnicę Śródmieście, Bałuty i Polesie i Sąd dla Widzewa obsługujący dzielnice Widzew i Górna. Od tego czasu minęły 24 lata i sąd śródmiejski znów jest jednym z dwóch największych sądów w Polsce. Taką jednostką bardzo ciężko się zarządza. W dawnym budynku, wzniesionym jeszcze w dawnych czasach na Alei Kościuszki, jest coraz trudniej pracować, pomieścić nowoczesne funkcje, no i obsłużyć tą zwiększającą się z każdym rokiem ilość interesantów. W związku z tym w 2010 roku rozpoczęły się starania o pozyskanie działki, na której można by wybudować nowy budynek. Te starania trwały, jak Państwo widzicie 14 lat i skończyły się w roku 2020 – wspomina Sędzia Sądu Apelacyjnego, Rzecznik Prasowy Sądu Tomasz Szabelski po czym dodaje.

Następnie okres projektowania i mamy obecnie uroczystość, na której się dzisiaj spotkaliśmy. Ten budynek, mam nadzieję, poza tym, że będzie największym w Polsce budynkiem sądowym, zapewni godne warunki pracy dla pracowników, sędziów, a także dobre i godne warunki dla interesantów i petentów sądu. To nie tylko są nowoczesne salę rozpraw z funkcjami audiowizualnymi, z możliwością nagrywania rozpraw, transmisji na odległość i odbywania rozpraw na odległość. Jest także możliwość komunikowania się z sądem na odległość. To są nowoczesne biura obsługi interesanta, gdzie w jednym miejscu wszystkie swoje problemy czy też potrzeby kontaktu z sądem petent będzie mógł załatwić. W tym budynku mają pracować docelowo 584 osoby, w tym około 130-140 sędziów – wyjaśnia sędzia Tomasz Szabelski.

Projekt Sądu Rejonowego dla Łodzi Bałuty i Polesia oraz Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia

Pragnę przypomnieć, że w naszym mieście naprawdę w ostatnim czasie dużo się działo. Skończyliśmy w zeszłym roku budynek Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Dzięki temu też Sąd Okręgowy w Łodzi zyskał swoją powierzchnię. Odzyskał. Teraz działamy. Kończymy w najbliższym czasie Wydział Ksiąg Wieczystych dla Miasta Łodzi. Dzisiaj symbolicznie zaczynamy. Rozwiązujemy problemy Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi. A obok na działce zaczęliśmy projektowanie dla sądu Widzewa. Tak więc tak naprawdę mamy już cel. Widzimy, widzimy końcówkę, bo już za niedługo, za kilka lat wszystkie sądy będą miały swoje siedziby nowoczesne, odpowiadające wyzwaniom naszych czasów.

Adam Uznański, Dyrektor, Sąd Apelacyjny w Łodzi
Tomasz Piotrowski, Wiceprezydent Łodzi

Tomasz Piotrowski, Wiceprezydent Łodzi

Adam Uznański, Dyrektor Sądu Apelacyjnego

Adam Uznański, Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Łodzi

Andrzej Rodziński, Członek Zarządu Balzola Polska

Andrzej Rogiński, Członek Zarządu Balzola Polska

Filip Tuszyński, Prezes EBS BUD

Filip Tuszyński, Prezes EBS BUD

Przedmiotem inwestycji jest wykonania obiektu składającej się z budynku podzielonego na 3 części A,B i C.

Z czego część A jest przeznaczona do celów administracyjnych. Część B będzie stanowić archiwum, a część C – będzie poświęcona na składowanie odpadów stałych. Budynek będzie liczył 8 kondygnacji naziemnych i jedna podziemną. Zaprojektowano dwa parkingi – jeden na froncie budynku, od południa dla odwiedzających sąd, drugi na północnej części działki dla pracowników. Razem jest to 236 miejsc postojowych w tym 127 w parkingu podziemnym i 10 miejsc przeznaczonych dla osób o szczególnych potrzebach. Budynek sądu będzie wyposażony w szereg instalacji w tym system audio – wideo wraz z wideokonferencją. Instalację na potrzeby podłączenia systemu organizacji rozpraw oraz cyfrowej rejestracji ich przebieg czy też instalację przyjaznego pokoju przesłuchań. W otoczeniu sądu pojawi się nowa roślinność oraz elementy małej architektury krajobrazu jak ławki czy stojaki na rowery.  Powierzchnia terenów zielonych jest zaplanowana na 2 355,93 m

Wykonawca ma do realizacji obiekt w sposób kompleksowy

To znaczy, że do wykonania jest nie tylko budynek w stanie surowym, ale również wykonanie niezbędnych instalacji systemów do zarządzania infrastrukturą budynku oraz wyposażenie w meble, urządzenia i systemy teleinformatyczne wraz z zainstalowaniem oprogramowania i  uruchomieniem systemów. Wykonawca zrealizuje również zagospodarowanie terenu. Do wykonania są dwa podziemne zbiorniki retencyjne oraz specjalny zbiornik podziemny na wodę do zasilania wewnętrznej instalacji przeciwpożarowej.

Kalendarium budowy:

  • Podpisanie umowy na wykonanie obiektu odbyło się drogą elektroniczną 07.2024.
  • Uroczyste podpisanie umowy wraz z odprawą projektową i zapoznaniem się stron miało miejsce w siedzibie Sądu Apelacyjnego przy al. Tadeusza Kościuszki 65 w Łodzi 07.2024
  • Teren budowy został protokolarnie przejęty przez Generalnego Wykonawcę w dniu 06.09.2024.

W pierwszej kolejności zostały wykonane prace związane z wygrodzeniem
i oznakowaniem terenu budowy. Przeprowadzono szereg prac przygotowawczych (m.in. przebudowano instalację teletechniczną będącą w kolizji z nowoprojektowanym budynkiem oraz odbyła się wycinka drzew). Aktualnie trwają roboty ziemne i prace przygotowawcze pod realizację zabezpieczenia wykopu.

Jakie prace wykonawca zamierza zrealizować jeszcze w tym roku?

W najbliższym czasie będziemy kontynuowali wykonanie robót ziemnych wraz z zabezpieczeniem wykopu. W połowie listopada zamierzamy rozpocząć roboty żelbetowe na poziomie -1 związane z realizacją części podziemnej wraz z fundamentami jak i częścią podziemną konstrukcji. Zwieńczeniem tych prac będzie wylanie tzw. chudego betonu , wykonanie izolacji przeciwwodnej, kanalizacji posadzkowej oraz wykonanie płyty fundamentowej. Do końca roku planowane jest wykonanie 3 sekcji płyty fundamentowej oraz części elementów pionowych na kondygnacji -1. Kontynuowana będzie organizacja placu budowy i docelowego zaplecza dla potrzeb Generalnego Wykonawcy oraz Podwykonawców.

Krzysztof Osiecki, Kierownik Projektu, Balzola Polska
Krzysztof Osiecki, Balzola Polska

Wartość kontraktu – 267.621.565,88 zł brutto

Na wykonanie prac konsorcjum Balzola Polska, Lantania SA i EBS BUD ma 3,5 roku licząc od daty podpisania umowy.

Budynek w liczbach:

  • Kubatura Budynku                                                      127 286,70 m 3  – budynki A+B+C
  • Powierzchnia zabudowy                                             3 602,96 m2  – budynki A+B+C
  • Powierzchnia netto                                                     25 545,48 m2 – budynki A+B+C
  • W tym:

– powierzchnia użytkowa podstawowa                                  11 106,89 m2

– powierzchnia użytkowa pomocnicza                                   7 217,59 m2

– powierzchnia usługowa                                                          3 343,56 m2

– powierzchnia ruchu                                                                 3 877,44 m2

  • Ilość kondygnacji naziemnych                                  8
  • Ilość kondygnacji podziemnych                                1