4 grudnia Andrzej Rogiński, Członek Zarządu Balzola Polska podpisał umowę z gminą Osielsko na Budowę Szkoły Podstawowej w Niemczu.
Wygląd obiektu:
Budynek został zaprojektowany jako budynek dwukondygnacyjny niepodpiwniczony, z czego bryła główna jest dwukondygnacyjna z dachem płaskim, oraz dwie symetryczne bryły jednokondygnacyjne z dachami jednospadowymi nad klasami.
Wejście główne znajduje się w centralnej południowej elewacji budynku, a wejścia boczne w elewacji zachodniej i wschodniej.
Budynek został podzielony na 2 części: po stronie zachodniej zlokalizowano część dla klas I-III oraz kuchnię, jadalnię i świetlicę, po stronie wschodniej zlokalizowano część dla klas IV-VIII oraz bibliotekę i czytelnię.
W części północnej budynku zlokalizowano salę gimnastyczną z szatniami oraz pomieszczenia techniczne. W centralnej strefie wejścia zaplanowano szatnie, otwarte schody prowadzące na piętro.
Technologia wykonania:
Budynek zaprojektowany w technologii murowanej ze stropami żelbetowymi w części dwukondygnacyjnej i drewnianymi w strefie jednokondygnacyjnej. W konstrukcji i posadowieniu budynku przewidziano możliwość rozbudowy o dodatkową kondygnację.
Drogi dojazdowe:
Głównym ciągiem komunikacyjnym, łączącym inwestycję z drogami publicznymi będzie projektowana po zachodniej stronie budynku meandrująca droga dojazdowa, ukształtowana w sposób realizujący założenia „woonerfu” z punktem kiss&ride.
Trakt jezdny oddzielał będzie budynek od parkingu wielostanowiskowego zatopionego w zieleni i istniejącym zadrzewieniu. Droga doprowadzona będzie do 2 dróg wewnętrznych, z których jedna (po północnej stronie budynku szkoły) będzie jednocześnie drogą pożarową, spełniającą wymagania ppoż. Wzdłuż drogi poprowadzona zostanie ścieżka rowerowa oraz ciąg pieszy, stanowiący dojście do inwestycji.
Kontraktem zaopiekuje się Dawid Jastrzębski, Project Manager odpowiedzialny m.in. za realizację budowy Szkoły Podstawowej przy ul. Grasera w Toruniu. Pracę na tym kontrakcie idą zgodnie z przewidywaniami. Jestem przekonany, że kolejny kontrakt w rękach Dawid, będzie prowadzony w podobnym rytmie.
Kontakt z przyrodą dla uczniów
Struktura budynku została zaplanowana w taki sposób, aby ułatwiać tworzenie baniek i niekrzyżowanie dróg dzieci starszych i młodszych. Istotnym elementem jest wyjście z każdej klasy na parterze do ogródka możliwość prowadzenia zajęć w ogrodzie i wzmacnianie kontaktu uczniów z przyrodą.
Planowana liczba użytkowników:
Szkoła została zaprojektowana dla 250 uczniów w klasach I-III oraz 400 uczniów w klasach IV-VIII. Przewidywana liczba pracowników szkoły to 50 nauczycieli oraz 10 pracowników.
Wartość kontraktu: 60 199 369,45 zł brutto
Termin realizacji: 3 kwartał 2026.
W najbliższym czasie planujemy przejęcie placu budowy oraz sfinalizowanie procesu kompletowania zespołu wykonawczego. Jeszcze w tym roku zamierzamy rozpocząć prace przygotowawcze, obejmujące m.in. wycinkę drzew, uporządkowanie terenu oraz organizację zaplecza budowy. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty i rozpoczęcie prac ziemnych pod budowę szkoły przewidziane jest na styczeń 2025 roku. Termin ten jest uzależniony od zakończenia wszelkich formalności, które pozostają w gestii Zamawiającego.
Charakterystyczne parametry obiektu budowlanego
- Kubatura: 41 123.67 m3
- Powierzchnia zabudowy: 6 920,6 m2
- Powierzchnia użytkowa: 8 496,6 m2
- Pow. całkowita: 10 597,38 m2
- (część parterowa 3288,88 m2, cz. dwukondygnacyjna 7 308,5 m2)
- Liczba kondygnacji nadziemnych: II
- Liczba kondygnacji podziemnych: 0
- Wysokość: 9.41 m – 11 m do stropu (attyki zmienne 11 – 12m)
- Długość: 75.52 m
- Szerokość: 118.52 m