Sąd Apelacyjny w Łodzi wybrał wykonawcę nowej inwestycji

Konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o., Lantania SA oraz EBS BUD Sp. z o. o. podpisało umowę na budowę budynku dla Sądu Rejonowego dla Łodzi – Bałuty i Polesia oraz Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia. Działka znajduje się przy Placu Generała Józefa Hallera 1F w Łodzi. Zamawiającym jest Sąd Apelacyjny w Łodzi. Zadanie zostało pozyskane na drodze przetargu nieograniczonego. Zaprojektowany budynek ma zwartą zabudowę, jednak dzieli się na trzy odrębne części. Powierzchnia całkowita budynku wynosi 25,5 tys. m2 natomiast kubatura obiektu wynosi 127 286,70 m3.

Podpisanie umowy na realizację sądu apelacyjnego w Łodzi

Konsorcjanci mają w swoim portfolio realizacje na rzecz podmiotów użyteczności publicznej, w tym budynków sądowych takich jak: Sąd Rejonowy w Łodzi, Wydział Ksiąg Wieczystych, Sąd Rejonowy i Prokuratura w Nisku, Sąd Apelacyjny w Poznaniu XII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego, Remont skrzydeł K,L,M i J w budynku Sądu Okręgowego w Warszawie. Z ramienia Balzola Polska podpis złożyli: Andrzej Rogiński, Członek Zarządu oraz Adam Stawski, Dyrektor Generalny. Z ramienia EBS BUD umowę podpisał Filip Tuszyński, Prezes Zarządu. Zamawiającego reprezentował Adam Uznański, Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Obecnie kończymy budowę Sądu Rejonowego w Łodzi, Wydział Ksiąg Wieczystych. Co prawda mamy jeszcze rok na zakończenie tej inwestycji, jednak prace budowalne są już na ukończeniu. Przed nami testy, wyposażenie obiektu w meble oraz dostawę niezbędnego sprzętu, urządzeń oraz oprogramowania. No i odbiory końcowe. Wszystko wskazuje na to, że oddamy obiekt prawie rok przed terminem. Myślę, że ta budowa, to dobry prognostyk na realizację kolejnego obiektu  sądowego w Łodzi. Mam nadzieję, że prace będą realizowane równie sprawnie.

Andrzej Rogiński, Członek Zarządu, Balzola Polska
Adam Uznański i Andrzej Rogiński
Adam Uznański i Filip Tuszyński podpisanie umowy na realizacje budowy Sądu Apelacyjnego w Łodzi

Budowa nowego obiektu to spore wyzwanie dla wszystkich  partnerów ze względu na zakres i skale przedsięwzięcia. – Jest to już 9 inwestycja realizowana przez nasz zespół dla resortu sprawiedliwości na przestrzeni ostatnich 12 lat. Tym razem mamy do czynienia z obiektem zdecydowanie największym i najnowocześniejszym dlatego zdecydowaliśmy, że z ramienia naszej firmy konsorcjum zasilą doświadczeni i „sprawdzeni w boju” łódzcy inżynierowi .

Filip Tuszyński, Prezes Zarządu, EBS BUD

Zakres robót zakontraktowanych przez konsorcjum obejmuje:

  • Budowę budynku biurowego oraz infrastruktury komunikacyjnej i wszelakich systemów instalacyjnych wymienionych w projekcie.
  • Wykonanie instalacji gaszenia gazem w pomieszczeniach serwerowni oraz archiwów,
  • Wykonanie systemu zarządzania budynkiem,
  • Dostarczenie i montaż wyposażenia, w tym dostawę niezbędnego sprzętu, urządzeń oraz oprogramowania wraz z jego instalacją i uruchomieniem,
  • Wykonanie dwóch podziemnych zbiorników retencyjnych, jak również wykonanie podziemnego zbiornika wody do zasilania wewnętrznej instalacji przeciwpożarowej,
  • Wykonanie oświetlenia zewnętrznego terenu, nasadzeń i montażu drobnej architektury.
Piotr Szatkowski, Dyrektor Operacyjny zakresu Kubaturowego i Adam Stawki Dyrektor Generalny, Balzola Polska.

-Prace rozpoczną się od przygotowania inwestycji, to jest wybór podwykonawców oraz wycinki drzewostanu kolidującego z budową. W zamian za wycięte drzewa planowana jest w północnej części nasadzenia według opracowania projektu zieleni.  Start prac już wkrótce.  – mówi Piotr Szatkowski, Dyrektor Operacyjny, Balzola Polska.

Piotr Szatkowski, Dyrektor Operacyjny, Balzola Polska

Jeden budynek składający się z 3 części

Budynek będzie miał 8 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Forma obiektu jest prostą bryłą w kształcie prostokąta. Zaprojektowany obiekt dzieli się na 3 odrębne części.

  • Budynek Abędzie to przestrzeń o przeznaczeniu administracyjnym. Zaprojektowany na rzucie prostokąta z pełną kondygnacją parteru oraz wyższymi kondygnacjami wraz z traktami wokół nieużytkowanego patio. Budynek posiadać będzie jeną kondygnację podziemną i 8 kondygnacji naziemnych.
  • Budynek Bprzestrzeń będzie służyła jako podziemne archiwum zakładowe. Przestrzeń ta będzie połączona z budynkiem administracyjnym.
  • Budynek Cbędzie to pomieszczenie do składowania odpadów stałych – zaprojektowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie z budynkiem administracyjnym.

Do budynku prowadzić będzie jedno wejście główne, przeznaczone przede wszystkim dla osób
z zewnątrz oraz trzy wejście dostępne tylko dla pracowników i osób upoważnionych. Na teren projektowane są dwa zjazdy z ul. 6 Sierpnia, zamykane szlabanami i bramami: jeden przy zachodnim narożniku działki, drugi na przeciwległym wschodnim narożniku. Zaprojektowano dwa parkingi – jeden na froncie budynku, od południa dla odwiedzających sąd, drugi na północnej części działki dla pracowników. Razem jest to 236 miejsc postojowych w tym 127 w parkingu podziemnym i 10 miejsc przeznaczonych dla osób o szczególnych potrzebach. Dojście do budynków dostosowane będzie do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami.

Przyjazny sąd

Oprócz infrastruktury komunikacyjnej dla osób z niepełnosprawnych budynek sądu będzie wyposażony w szereg instalacji w tym system audio – wideo wraz z wideokonferencją. Instalację na potrzeby podłączenia systemu organizacji rozpraw oraz cyfrowej rejestracji ich przebieg czy też instalację przyjaznego pokoju przesłuchań. To pomieszczenie przeznaczone i przystosowane do prowadzenia przesłuchań w przyjaznych warunkach, minimalizujących stres związany z rolą świadka bądź uczestnika rozprawy sądowej (np. dziecka) i jednocześnie ułatwiających uzyskanie wiarygodnego materiału dowodowego. W otoczeniu sądu pojawi się nowa roślinność oraz elementy małej architektury krajobrazu jak ławki czy stojaki na rowery.  Powierzchnia terenów zielonych jest zaplanowana na 2 355,93 m 2  Projekt budynku został sporządzony przez Industria Project Sp. z o.o., w ramach umowy zawartej z Sądem Apelacyjnym w Łodzi.

Podpisanie umowy na wykonanie obiektu odbyło się drogą elektroniczną 25.07.2024. Uroczyste podpisanie umowy wraz z odprawą projektową i zapoznaniem się stron miało miejsce w siedzibie Sądu Apelacyjnego przy al. Tadeusza Kościuszki 65 w Łodzi 29.07.2024

Wartość kontraktu – 267.621.565,88 zł brutto

Na wykonanie prac konsorcjum Balzola Polska, Lantania SA i EBS BUD ma 3,5 roku licząc od daty podpisania umowy.