Nasi niczym Schliemann albo Evans.

XIX- i XX-wieczne monety, biżuterię, flakoniki po perfumach i lekarstwach czy też guziki znajdują się wśród rzeczy znalezionych przez naszych pracowników podczas prac archeologicznych na powstającym „placu Centralnym”.

Realizowana przez Balzolę przebudowa części Placu Defilad rozpoczęła się w ubiegłym roku. Przed Pałacem Kultury i Nauki powstaje zielona przestrzeń. Razem z odmienionym placem Pięciu Rogów oraz ulicami Chmielną, Bracką, Złotą i Zgoda obszar w ścisłym centrum Śródmieścia zmieni się w przestrzeń przyjazną mieszkańcom Warszawy.

Nowo powstający #PlacCentralny zostanie oddany do użytku na przełomie 2024 i 2025 roku. Autorzy nowego projektu zaplanowali przestrzeń w taki sposób, aby nieregularny układ chodników i zieleni odwzorowywał sieć dawnych ulic i zarys budynków, a trawniki przypominały miejsca, w których stały przedwojenne kamienice.

„Myślę, że każde miasto ma prawo mieć swój „Plac Centralny”, a Warszawa której Mieszkańcy od wielu lat domagali się takiego miejsca, zasługuje na nie. Już niedługo powstający plac zmieni się wygodną, zieloną przestrzeń wypoczynku dla wszystkich Mieszkańców. A dzięki odkryciom archeologicznym historia tego miejsca będzie nam towarzyszyła już na zawsze. W ten sposób na Placu Centralnym połączy się historia Warszawy z dniem dzisiejszym i z dniem jutrzejszym” – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady Warszawy.

Cieszymy się, że tworząc przyszłość Warszawy, odkrywamy także jej przeszłość, co jest niezwykle inspirujące.

#placentralny #nowecentrumwarszawy #warszawa #balzolapolska

zdj. z wizyty Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na placu budowy (profil fb. Rafał Trzaskowski)

Data publikacji 2024-04-02

Szczegóły projektu

ZAMAWIAJĄCY

IKEA Property Poland Sp. z o.o.

WARTOŚĆ ZAMÓWIENIA

19.5 mln PLN

OKRES REALIZACJI

02.2016 – 10.2016

Galeria projektu