25 sierpnia br. festynem BiT-City zakończyła się inwestycja i otwarto tym samym nową linię tramwajową w Toruniu.

Powód do świętowania był niebanalny, bowiem dobiegło końca największe przedsięwzięcie komunikacyjne w historii „Miasta Kopernika”. Historia toruńskiej komunikacji miejskiej zatoczyła koło.

Po 116. latach od pierwszego i 32. latach od ostatniego kursu, miejska komunikacja szynowa powróciła na Chełmińskie Przedmieście. Tym razem jednak nie kończy tam swojej trasy. Nowa linia tramwajowa przebiega z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego, aż do nowej pętli przy ul. Heweliusza.

Budowa nowej linii tramwajowej była głównym zadaniem projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”. Cały projekt składa się z ośmiu zadań, dzięki którym zostanie usprawniony toruński transport publiczny. Beneficjentem przedsięwzięcia jest Gmina Miasta Toruń, realizacją zadań zajmował się Miejski Zakład Komunikacji. Budowa samej nowej linii tramwajowej kosztowała ponad 212 mln zł brutto.

Wykonawcą inwestycji było wyłonione w przetargu konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. i INTOP Warszawa Sp. z o.o.

Nie zabrakło zatem powodów do świętowania.
Festyn, parada tramwajów, konkursy zręcznościowe, wspólna nauka energetycznych tańców, koncert zespołu Żuki, darmowe przejażdżki nowymi Swingami to tylko część atrakcji, które towarzyszyły Torunianom w tym radosnym dniu.

Data publikacji 2023-11-07

Szczegóły projektu

ZAMAWIAJĄCY

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu

Galeria projektu